Animasyon ve çizgi film bölümü

Animasyon ve çizgi film Bölümü

Animasyon günümüz dünyasında eğlence ve sinema sektörüne yakınlığı sebebiyle çağımızda gelişmekte olan sektörlerden biridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyunlar,web, medikal ve çizgi filmlerle birlikte görsel efektler bu alanda giderek genişleyen bir pazara sahip olmaktadır. Bu bölümü tercih eden öğrenciler aldıkları eğitimlerle gelişen teknoloji ve değişen zamanla birlikte farklı alanlar arasında özgürce seçim yapabilme fırsatı yakalayabilmektedirler. Bölüm dahilinde sinama ve sanat eğitimleri alan öğrenciler animasyon eğitimleri alarakta vizyon ve teknik bilgi bakımından daha donanımlı yetişmektedirler.

Gün geçtikçe yeni proğramlar yeni arayüzler çıkmaktadır dolayısıyla bunların gelişmesiyle bilgisayarlarda tasarlanan filimlerde ve oyunlarda gözle gürülür bir büyüme söz konusudur. Animasyonlar ve dijital efektler kendi yaratıcılığınızı kullanarak ve teknik çabanın en yoğun şekilde kullanıldığı alanlardan birisi haline gelmiştir. Gün geçtikçe her yeni yazılım ve sürümler sanatsal becerileri ortaya koyarak daha güzel işler çıkarıyor ve bu sektöründe sonu gözükmeyen bir serüvene doğru yol aldığını gösteriyor.

Özellikler ülkemizde son zamanlarda animasyon alanına çok büyük yatırımlar yapılıyor, ancak bu alanda sanatçı sayımız oldukça az. TRT çocuk kanalı açıldığından buyana pek çok çizgi film ve animasyon projelerine ihtiyaç duyuluyor.

Animasyon ve Çizgi Film mezunu olduğumda neler yapabilirim?

Kendi dünyanızı oluşturabilir, düşlediğiniz karekterleri yapabilir, tasarımlarınızı çizgi roman ve video haline getirebilirsiniz.

Kendini geliştirmiş bir animasyon sanatçısı olarak animasyon stüdyolarında ve film yapım şirketlerinde çalışabilirsiniz

Eğer alanınızda yeterince profesyonelim diyorsanız eğitimci yada akademisyen olabilirsiniz

Animasyon ve Çizgi Film bölümü özel yetenek sınavı hakkında

Bazı üniversiteler özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedirler, bunların şartları yaz dönemlerinde ilan edilen tarihlerde yapılan yetenek sınavları ile gerçekleşmektedir. Aday öğrencilerin bölüme uygunluğunun sınandığı sınav iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

1.aşamada çizim yeteneği ve görsel algısına bakarak uygulamalı bir sınav yapılır

2.aşamada niteliğini ölçmeyi amaçlayan portfolyo değerlendirilmesi ve sözlü görüşmeden oluşmaktadır.

Animasyon ve çizgi film bölümü Mezunları maaşları ne kadar?

Animasyon mezunlarının maaşı hakkında net birşeyden söz etmek pek doğru olmayabilir. Kişi vardır, kendisini geliştirmiştir yabancı dili ve proğramlardan anlar mükemmel oyunlar tasarlar ve yaptığı oyunlarla, projelerle iyi paralar kazanır. Ancak kişi vardır, bir devlet kurumuna atanır ve memur maaşı olan 2800-3000 TL civarında para alır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazı için teşekkürler. Yurtdışındaki animasyon ve çizgi film bölümü mezunları maaşı ne kadar biliyor musun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu