Gastronomi bölümü

Gastronomi bölümünün amacı

Bölüm esas olarak mutfak kültürünü korumak ve estetik düzeyini yükseltmek için oluşturulmuştur.Bölümü okuyacak bireyler kendilerini gastronomi ve işletme alanında geliştirmek isterlerse bu bölüm uygun bir bölümdür diyebiliriz.

Bölüm 2018 yılında TS-2 puanlama türünden tercih edilmiştir.Ülkemizin zengin mutfağı da esas alınarak kurulan bu bölüm zengin mutfak kültürümüzü korumak için ve daha çok yaygınlaştırmayı amaç edinmiştir.Gastronomiyi bir sanat dalı olarak düşünmek gereklidir.Eğitim süresi dört yıl olan bu bölümü okuyan bireyler temel bir eğitimden başlayarak yiyecek-içecek alanında kapsamlı bir bilgi birikimiyle mezun olacaklardır.Yemek kültürünün tüm inceliklerini ve püf noktalarını öğrenip alanlarında başarılı birer mezun olacaklardır.Üniversitede okutulan dersler pratik ve uygulamalı olarak işlenmektedir.Dil eğitimi ise üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

  • -Temizliği sevmelisiniz ve titiz olmalısınız
  • -Takım çalışmalarında etkin rol oynamalısınız
  • -Birden çok yabancı dil öğrenmeye önem vermelisiniz
  • -Güncel konulardan haberdar olmalısınız
  • -İşinizi severek yapmalısınız
  • -İnsanlarla iletişiminiz iyi olmalıdır
  • -Dakik olmalısıınz

Gastronomi bölümünün çalışma alanları nelerdir?

Bölümden mezun olan bireyler rahatlıkla oteller,lokantalar,barlar,clublar,restoranlar gibi yerlerde rahatlıkla iş bulabileceklerdir.Mezun olduktan sonra diplomanızla kendi işinizin patronu olabilir kendinize uygun bir iş kurabilirsiniz.Aşcılık dışında formasyon aldığınız takdirde yöneticilik ve öğretmenlikte yapabilirsiniz.

Gastronomi stajı nasıl yapılır?

Teorik bilgileri öğrendikten sonra kendinizide geliştirmeniz için staj imkanı sunan bu bölüm, 2. sınıftan sonra en  az 60 gün olarak staj yapmak zorundasınız.Böylece kendini okurken daha çok geliştirip işe atıldığınız zaman zorluk çekmeyeceksiniz.

Gastronomi bölümünü tercih ederken hangi üniversiteleri ön planda tutmalıyım?

Yeditepe Üniversitesi – Özyeğin Üniversitesi –  Bilgi Üniversitesi – Okan Üniversitesi gibi özel üniversiteler daha çok tercih edilmektedir.Devlet okulları ise Çanakkale 18 Mart Üniversitesi  – Gazi Üniversitesi – Gaziantep Üniversitesi gibi üniversiteler tercih edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu