Biyoenformatik ve Genetik bölümü

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü

2001 yılında biyoenformatik multidisipliner bir bilim dalı haline gelmiştir. Biyoenformatiğin temel amacı insan DNAsında yazılı olan genetik kodumuzu nükleotid diziliminden yola çıkarak anlamak, hastalıklara sebep olan olan mekanizmayı anlamaya çalışmak ve tedavi yöntemleri geliştirmek Biyoenformatik ve genetik bölümünün temel amaçlarından biridir diyebiliriz.Bu bölümde yukarıda değindiğimiz sorunları yerinde ve doğru bir tespit yapabilmek için biyolojinin yanı sıra istatistik, matematik, fizik, kimya ve biyokimya gibi birçok bilim dalından fayadalanılır. Bu bilim dalı bilgisayar ortamında gerçekleşen bir dal olduğu için en son teknolojiyi kullanmak zorundadır. Bu ortamda kullanılacak ve uygulanacak istatistiksel yöntemlerede yer verilmektedir.
Biyoenformatik ve Genetik Bölümünü kısaca özetlersek biyolojik sistemlerin işleyişini gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında tüm teorik konuları ve moleküler bir şekilde açıklamayı ve istatistiksel yöntemleride içine alan bilişim sistemleri yardımıyla geliştirildiği uygulamalı bir bilim dalıdır.Bu bölümde bilgisayar destekli ilaç tasarımıda günümüzde öğretim üyelerinin araştırma konularından biridir.

Mesleğin gelecek yıllardaki önemi

Her geçen gün tıp dünyasında yenilikler yapılmakta yeni bilim dalları ve tıp dünyasında kayda değer şeyler bulunmaktadır.Bulunan bu yenilikler çözümleri getirdiği gibi bazı sorunlarlada karşılanabilinir.Bu sorunların çözümü ise biyoenformatik ve genetik bölümü üstlenmektedir.Bölüm hernekadar yeni bir bölüm olsada ileriki yıllarda önünün daha çok açılacağı ve birçok iş imkanı bulabilecekleri aşikardır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

-Sözel yeteneğinizin iyi olması sizin faydanıza olacaktır
-Güncel konulardan haberdar olmalısınız
-Takım çalışmalarında etkin bir rol oynanmalıdır.

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Mezunları iş imkanları

Bu bölüm mezunlarını ileride çok parlak bir gelecek beklemektedir.İlaç sektörü ve biyomedikal sektörlerlerinde çalışma imkanları vardır.lisansüstü eğitim alarak gerek yurtiçi üniversitelerde gerekse yurtdışı üniversiteler iş imkanları bulacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu