Biyoloji öğretmenliği bölümü

Biyoloji öğretmenliği

Programın amacı milli eğitime bağlı okullarda ve özel sektörlerde biyoloji konusunda eğitim vererek insanları bilinçlendirmek ve daha bilgili kişiler yetiştirmek amaç edinilmiştir. Programı bitirdikten sonra biyoloji öğretmeni ünvanı kazanacaklardır. Mesliğin bireye kattığı bilgiler doğrultusunda öğrencilere en doğru ve güncel bilgiyi amaçlamaktadırlar. Öğrencilerin başarılarını değerlendirir ve başarılarına artıcı önlemler alırlar.Meslek hakkında güncel bilgiler doğrultusunda öğrencilerin öğretim programlarına yansıtmaya çalışmaktadırlar.

Biyoloji öğretmenliği dalında okutulan dersler

Bu programda öğrencilere ilk yıllarda Genel biyoloji,fizik, biyometri ve jeoloji gibi geniş bir yelpazede dersler görülmektedir.

İlk yıllarda okutulan derslerden sonra ise daha çok mesleki alanda dersler görülmektedir.Örnek olarak verecek olursak botanik ve zooloji, hücre biyolojisi, genetik, fizyoloji, anatomi ve ekoloji gibi alan dersleri okutulmaktadır.Bu derslerin yanında Eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik alan dersleri okutulmaktadır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

-Sorunlara çözüm üretebilmelisiniz

-Sabırlı olmalı ve karşınızdaki kişinin problemlerini çözmelisiniz

-Ezber gücünüz kuvvetli olmalıdır

-Güncel konulardan haberdar olmalısınız

-Ekip çalışmasında etkin bir rol oynamalısınız

-Öğrenciler ilgi alanınız olduğu için bilgi birikiminiz olmalıdır

Mesleğin gelecek yıllardaki durumu

Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Sözleriyle öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu dile getiren Atatürk’tür. Öğretmenlik ülkenin temellerini oluşturan çok önemli bireylerdir. Bu yüzden öğretmenliğin gelecek yıllar içerisindede süregeleceği aşıkardır.

Mesleğin gelecek yıllardaki iş imkanları

Biyoloji öğretmenliği bölümü ismindende anlaşılacağı üzere öğretmenlik alanına girmektedir.4 yıllık bu programı bitiren bireyler Milli eğitim bakanlığına bağlı ortaokullarda, liselerde öğretmenlik yapmaktadırlar.Dershanelerde veya etüt merkezlerindede bu imkan mümkündür.Unutmamak gerekirki yanlış bir tercih bir yılınızı, yanlış bir üniversite 4 yılınızı, yanlış bir meslek ise ömür boyu hata demektir.Bu yüzden kararımızı doğru vermeli iyi araştırmalar yaparak hedefimizi belirlemeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu