Mimarlık Bölümü Hakkında Bilgi

Mimarlık Bölümü Nedir? Mimarlık iş imkanları nelerdir? Mimarlık maaşları ne kadar? Mimarlık puanları nedir? Mimarlık hakkında merak edilen sorular? Mimarlık bölümü dersleri nelerdir?

Mimarlık Bölümü Nedir?

Mimarlık terimini, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için sivil yapılar tasarlayan bir sanat dalıdır.İnsanların tarzlarını, duygularını, zevklerini bir araya getirerek göze güzel hitap eden yapıları tasarlamaktadırlar.

Mimarlık Bölümü Dersleri Nelerdir?

1.Sınıfta Okutulan Mimarlık Bölümü Dersleri: Genel Matematik – Mimari Tasarıma Giriş – Mimari Anlatım – Atatürk İlke ve İnkılapları – Türk Dili – Yapı Elemanları – Mimariye Giriş – Mimarlıkta Bilgisayar Uygulamaları – Sanat Tarihi

2.Sınıfta Okutulan Mimarlık Bölümü Dersleri: Strüktür Analizi – Mimarlık Tarihi – Yapı Malzemeleri – Mimarlık Tarihi – Mimarlık Proje – Modern Mimarlık Tarihi

3.Sınıfta Okutulan Mimarlık Bölümü Dersleri: Mimarlık Koruma – Fiziksel Çevre Denetimi – Kentsel Tasarım İlkeleri – Türk Mimarlık Tarihi – Yapı Tesisatı – Fiziksel Çevre Denetimi – Mimari Proje

4.Sınıfta Okutulan Mimarlık Bölümü Dersleri: Yapı Hukuku – Yapı Yönetimi ve Maliyeti – Bilgisayar Destekli Tasarım – Grafik Sunuş

Yukarıda verilen derslerin kredileri, zamanları, isimleri ve içerikleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir.

Mimarlık Bölümü için gerekli  özellikler

-Matematik – Fizik – Resim – Sosyal Bilimler alanında başarılı olmalı kendinizi iyi yetiştirmelisiniz

-Üç boyutlu düşünme yeteneğinin gelişmiş olması gerekir.

-İnşaat – Şantiye – Yapılar ve Malzemeler gibi alanlara ilgisi olması gerekir.

-Takım Çalışmalarında etkin rol oynaması gerekir.

-İş-Ticaret politikalarını iyi bilmeli ve yeteneği olmalıdır.

Mimarlık bölümünü tercih eden bireyler ve halihazırda okuyan bireyler kendini her zaman geliştirmeye açık olması gereklidir.

Mimarlık Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Mimarlık bölümünü başarı ile bitiren bireyler çalıştığı kuruma göre maaşları farklılık gösterebilmektedir.Kurumda yeni başlamış bir mimarın maaşından söz edecek olursak 4000-4500 arasında değişiklik göstermektedir.Özel sektörde de çalışarak maaşlarında farklılıklar olabilir.Örneğin bir mimar kendini geliştirerek, tecrübesini artırarak ve işini güzel yaparak 15.000 TL’ye kadar maaş alabilirler.KPSS ile mimarlık atamalarında baktığımız vakit en düşük atama puanı 85.930 olmuştur.Yüksek kadrodan tercih edenler ise 99.070 ile kapatmıştır.

Bu yazı mimarlık bölümü hakkında bilgi vermek amaçlıdır.Tercih dönemlerinizde eğitim koçlarınızdan ve rehber öğretmenlerinizden yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu