Ekonometri bölümü

Ekonometri bölümü

Bölüm 2017 yılında TM-1 puanlama türünden tercih edilmiş olup.Eğitim süresi 4 yıldır.

Ebelik Bölümü hakkında

Ekonometri bölümü iktisat konularını da içine alan geniş bir bölümdür.İktisat sorunlarını ve altyapısını inceleyerek iktisat teorileri hakkında teorik bilgiler öğrenirler.programın avantajını söyleyecek olursak iktisat ve işletme bölümünden mezun olan bireylerin çalışabildikleri tüm iş alanlarında rahatlıkla iş imkanı bulabilirler.İş imkanı bulan mezunlar bu alanlarda uygulama birimi departmanında çalışmaktadırlar.Bölümden mezun olan bireyler ekonometrist unvanı alırlar.Mezunlar iktisat biliminden elde ettikleri bilgi ve dökümanları anlamlı sayısal verilere dönüştürmeyi amaç edinirler.Sayısal verilere dönüşen bu dökümanlar toplumun bu bilgilere doğrudan doğruya yararlanabilmesi için önemli bir çalışmadır.

Mesleğin gelecek yıllardaki durumu

Bu bölüm mezunların gelecektede şimdide çalışma alanları oldukça geniştir. Yalnız değişen ve gelişen teknolojiyle bu bölüme olan istihdam azalacaktır diyebiliriz.Önemli olan kendinizi geliştirmeniz ve rakiplerinizden bir adım önde olarak işi özveriyle yapmanızdır.Bölüm mezunları iktisat ve işletme bölümü mezunlarının istihdam edebileceği alanlarda çalışabilmektedirler. Ancak uygulama birimlerinde görev alarak işlerine devam etmektedirler.

Mesleğin gerektirdiği bazı özellikler

-Titiz ve sabırlı çalışılmalıdır.

-Güncel konulardan haberdar olunmalıdır

-Takım çalışmalarında etkin rol oynanmalıdır

-Yabancı dil öğrenmeye gayret edilmelidir

-Matematik gibi sayısal derslerde başarılı olunmalıdır

-İnsanlarla ilişkilerde çözüm üreten olunmalıdır

Bölüm mezunlarının çalışma alanı ve iş olanakları

Ekonometristler 4 yıllık bölümden başarı ile mezun oldukları durumda iktisat mezunlarının çalışabildikleri tüm alanlarda iş imkanı bulabilmektedirşer.Bölümde sayısal ağırlıklı dersler gördükleri için çalıştıkları departmanlarda da daha çok bilgiye ve sayısal güce dayalı alanlarda iş yapmaktadırlar.Unutmamak gerekirki yanlış bir tercih bir yıl, yanlış bir üniversite dört yıl, yanlış bir tercih ise ömür boyu sizi pişman edecektir. Bu yüzden işinizi severek yapmalı.Tercih yaparken kendi iradenizle düşünmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu