Dijital oyun tasarımı bölümü

Dijital oyun tasarımı bölümü

Bölüm ülkemizde her üniversitede yoktur. ÖSYM’nin 2017 yılında yaptığı sınav doğrultusunda MF-4 puanlama türünden tercih edilmiştir.Bölümün eğitim süresi 4 yıldır.

Programın amacı

Ülkemizde ve dünyada dijital oyun her geçen gün gelişmekte ve para kazanmak için çok iyi bir sektör olmaktadır.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede dijital oyun kullanıcıları sürekli artmaktadır.Devletin teknoloji dünyasına verdiği destek ve iletişim hizmetlerine yapılan yatırımlar sayesinde bu alan gelişmeye devam edecektir.Ucuzlayan iletişim hizmetleri sayesindede dijital oyun tutkunlarının oranı gün geçtikçe artacaktır.Yeni nesil medya teknolojileri alanındada dünyanın en büyük endüstrilerinden biri haline gelmiştir.Dijital oyun tasarımı bölümü ekonomik krizlerden en az etkilenen sektör olduğunu herkes bilmektedir.Bir diğer avantajı söyleyecek olursak oyun sektörü genç nüfus ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir.Ülkemizde genç nüfus bakımından dünyada ilk sıralarda geldiği için bu bölümün avantajı daha çok artmaktadır.

Programda okutulan başlıca dersler

-Oyun Tasarımı Temelleri

-2D Dijital Sanat

-İletişim Becerileri ve Akademik Raporlama

-Oyun Motorlarına Giriş

-Game Development

-Medya ve İletişim Teorileri

-Level Design

gibi dersler görülmektedir.Programı okuyan bireyler zorunlu ve seçmeli derslerin yanında 4.sınıfta oyun animasyon ve yazılım projeleri geliştirmeleri zorunludur.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

-Oyun oynamayı sevmelidir

-Oyun dünyasıyla yakından haberdar olmalıdır

-Masa başı işte çalışmaktan sıkılmamalıdır

-Takım çalışmalarında etkin rol oynamalıdır

-Hayal gücünüz geniş olmalıdır

-Sabırlı ve özverili çalışmaya önem göstermelidir

-Yabancı dil öğrenmeye önem göstermelisiniz

Mesleğin gelecek yıllardaki önemi

Bölüm gelişen teknoloji ve oyun sektörüyle doğru orantılı ilerlediği için iş imkanı bulmada sıkıntı çekmeyeceksiniz.Bölümün en önemli özelliği sizin kendi hayal gücünüzü kullanarak en güzel ve günümüz nesline hitap eden oyunları yapmaktır.

Mesleğin iş imkanları

Bölümü okuyan bireyler oyun sektöründeli iş yerlerinde rahatlıkla iş imkanı bulabileceklerdir. Bilişim sektörleri ve bazı tasarım firmalarında iş imkanı bulabilirler.Bölümü okuyan bireyler dijital oyun tasarımcısı unvanı ile adlandırılmaktadırlar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Dijital oyun tasarımı bölümü kendinizi geliştirmeniz gereken bir bölümdür.Gelişme düzeyiyle doğru orantılı olarak artan maaş miktarınız ortalama olarak 3000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu