Makine Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi


Makine Mühendisliği Hakkında Merak edilen sorular?

Makine Mühendisliği maaşları? – Makine Mühendisliği dersleri – Makine mühendisliği iş ilanları – Makine Mühendisliği bölümü nedir? – Makine Mühendisleri ne iş yapar? – Makine Mühendisleri çalışma alanları? – Makine Mühendisleri mesleğinin gerektirdiği özellikler nelerdir? Makine Mühendisliğinin amacı? Sizler için bu merak edilen soruları cevaplandırdık.

Makine Mühendisliği Bölümü

Makine mühendisliği nedir? Makine Mühendisliği denince makinelerle uğraşan insanlar akla gelmektedir ama tam manasıyla öyle değildir.Makine mühendisliği, malzeme teknolojilerini kullanarak, temel fizik kurallarından yararlanarak, ürünlerin bakımlarından, denetiminden, geliştirilmesinden ve araştırılmasını yapan bir meslek dalıdır.

Makine Mühendisliğinin amacı

Makine Mühendisliğinin amacı, insanların günümüz teknolojisinde gereksinim duyduğu mekanik ve belirli bir donanıma sahip araçları geliştirip tasarlayarak bu araçların problemlerini çözerek insanlık için fayda sağlayan bir mühendislik dalıdır.

Makine Mühendisliği Dersleri

Dört yıllık eğitim boyunca, okutulan Makine Mühendisliği derslerini sizler için derledik:

1.Sınıfta okutulan Makine Mühendisliği Dersleri:Türk Dili – Matematik – Fizik – Kimya – Teknik Resim – Makine Mühendisliğine Giriş – Bilgisayar Programlama

2.Sınıfta okutulan Makine Mühendisliği Dersleri:Diferansiyel denklemler – Termodinamik – Malzeme Bilimi – Dinamik – Ölçme ve kontrol – Mukavemet – İmal usulleri – Sayısal analiz – Akışkanlar mekaniği – Tasarımda malzeme seçimi

3.Sınıfta okutulan dersler:İçten yanmalı motorlar – Makine elemanları – Mekanizmalar –  Isı transferi – Elektrik elektronik bilgisi – Hidrolik makineler – Yenilebilir enerji sistemleri – Yeni ürün geliştirme

4.Sınıfta okutulan dersler:Isıtma ve havalandırma – Makine elemanları – İstatistik ve olasılık – Isı değiştiriciler – Robotik – Biomimetri gibi dersler okutulmaktadır.

Makine mühendisliği bölümünün gerektirdiği özellikler

-Takım çalışmalarında etkin rol oynamalıdır

-Bilgisayar ve Otomasyondan anlamalıdır

-Araştırma ve geliştirme yeteneğine sahip olmalıdır

-Yabancı dil öğrenmeye gayret etmelidir

-Sahada çalışmayı sevmelidir

Makine Mühendisleri maaşları ne kadar?

Makine mühendisliği bölümünden yeni mezun olan bir birey işe ilk girdiği zaman 2500-3000 arasında maaşlar başlamaktadır.İşteki tecrübesine işe olan uyumuna ve  kendini geliştirmesine doğru orantılı olarak bu ücret 5000-10000 TL’yi bulmaktadır.Makine mühendisleri maaşlarını bilgi ve tecrübeleri doğrultusunda almaktadırlar.

Makine Mühendisliği Bölümünün Yurt Dışı İmkanları Nasıl?

Makine mühendisliği bölümü sürekli istihdam sağlanan ve dünyada yeri hiç eksilmeyecek bir sektördür.Yabancı dilinizi geliştirdiğiniz takdirde yabancı ülkelerde rahatlıkla iş bulabileceklerdir.

Makine Mühendisliği iş imkanları nelerdir?

Makine mühendislerinin çalışma alanları çok geniştir kısaca sıralayacak olursak:

-Mikro Sensörler

-Otomobil sanayii

-Gemi Limanları

-Her türlü fabrikalar

-Savunma sanayii

-Uzay teknolojileri

-Robotik firmalar

-Devlette bazı kurum ve kuruluşlarda rahatlıkla iş bulabilirler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: İş Bulma Süresi En Kısa Olan Üniversite Bölümleri - Bitercih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu