Arap Dili ve Edebiyatı bölümü

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü

Bölümün kabul ve kayıt koşulları: ÖSYM tarafından 2017 yılında yapılan sınavda üniversite yerleştirme sınav sonuçlarına göre Dil – 3 puan türüyle tercih yapılarak öğrenci alımı yapılır. Programın eğitim süresi 4 yıldır.

Programın Dilleri: Türkçe ve Arapçadır.

Programın amacı

Arap kültürünü ve edebiyatını tarihiyle beraber öğretmektir. Arap dünyasının tarihini, kültürünü,geleneklerini ve geçmişi hakkında gerekli bilgiyi vermektir. Arap dünyasındaki siyasi,ekonomik ve toplumsal düşünceleri takip edebilecek yazılı ve sözlü olarak aktarabilecek yetkin dil uzmanları yetiştirmek amaçlanmıştır.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünde verilen dersler

Arap Dili ve Edebiyatı, Arap tarihi, Arap kültürü, Arap dilbilgisi,Atatürk ilkeleri ve inkılap Tarihi, Konuşma, Çeviri, Osmanlı türkçesi ve Farsça gibi dersler verilmektedir.

Mesleğin gerektirdiği bazı özellikler

Sözlü ve yazılı iletişim güçlü olmalıdır.

Ezber gücü kuvvetli olmalıdır.

Dil kültürüne yatkın olmalı ve Arap kültürüne ilgi duymalıdır.

Çeviride kullanılan mikrofon, Bluetooth kulaklık gibi araçları kullanmayı bilmeli teknolojiden haberdar olması gerekir.

İstihdam olanakları

Arap Dili ve Edebiyatı programından mezun olan öğrencilere Arap dili ve edebiyatı filoloğu unvanı verilir. Mezun olan bireyler kendi isteklerine göre akademik hayatlarını sürdürebilirken diğer bir kısmıda dışişleri bakanlığı, içişleri bakanlığı, Kültür ve turizm bakanlığı, TRT, konsolosluklar, Haber alma teşkilatları, görsel ve yazılı basın kuruluşlarında, özel sektörde mütercim ve tercüman olarak çalışma olanağına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bunların yanında formasyon alan öğrenciler özel okullarda ve MEB bünyesinde de öğretmen olarak iş imkanı bulabilirler.

Arap dili ve Edebiyatı mezunları ne kadar maaş alabilirler?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev yapanlar 3 bin liraya kadar maaş almaktadır. Fakat bakanlıklarda, konsolosluklarda mütercim olarak görev alanlar 5-6 bin liraya kadar maaş alabilirler.

Arap Dili ve Edebiyatı Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu