Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü

Bölüm 2017 yılında YGS-1 puanlama türünden tercih edilmiştir.Eğitim süresi 4 yıldır.
Programın amacı
Bilgisayar sistemlerini oluşturabilen, sorunlara çözüm getirebilen, mikro işlemcili sistemleri tasarlayan ve projeler geliştirebilen, gerekli bilgi ve beceriye sahip, bildiklerini okuduklarını ve öğrendiklerini karşısındakime doğru ve anlamlı bir şekilde aktarabilen, eğitimli bireyler yetiştirilmek amaçlanır.Bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği:Bilgisayar mimarisi, yazılım sistemlerini ve kontrol sistemleri gibi geniş bir alanı kapsayan uzmanlar yetiştirmektedir.

Bölümün gelecek yıllardaki yeri

Her geçen gün yeni bir okul açılmakta ve bu okullara istihdam edilmek için yeni öğretmenler atanmaktadır.Gün geçtikçe teknoloji ilerlemekte ve yaşanan sıkıntılara çözüm üretebilecek eğitimli bireyler aranmaktadır.Bu bölümden mezun olup sadece liselerde, ortaokullarda ve ilkokullarda iş imkanınız bulunmamaktadır, bunların yanında yüksek lisans yaparak üniversitelerde akademisyen olarakta iş imkanı bulabilirsiniz.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

-Sabırlı olmak bu mesleğin birinci önceliğidir diyebiliriz
-Bildiklerini doğru anlatabilmelidir
-Sorunlara çözüm üretebilmelidir
-Sayısal problemleri çözmede yetenekli olmalıdır
-Masa başı işte çalışmaktan memnun olmalıdır
-Sistematik düşünebilmelidir
-iyi iletişim kurabilmesi gerekir
-Dikkat sabır ve yaratıcılık gerektiren bir meslek grubudur
-Yeniliklerden haberdar olmalıdır
-Gündem ve gelişmelere açık olmalıdır

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünün iş bulma olanakları

Bu bölüm mezunları iş bulmada sıkıntı çekeceklerini düşünmüyorum.Ülkemizde her geçen gün yeni bir okul ve teknik lise yapılmaktadır.Bunların yanında kendilerini geliştirerek ve yüksek lisans yaparak üniversitelerde akademisyen olarak iş bulma olanakları bulunmaktadır. Bölüm mezunları genel olarak mesleki ve teknik liselerde öğretmen olarak görev almaktadırlar.Bir bölüm hocası 2018 yılı itibariyle girdiği ek derslerle 4000-5000 arası para almaktadır.
Öğretmen olarak çalışmanın yanında özel kuruluşlardada çalışabilir buralardaki problemleri çözebilecek bilgi ve donanıma sahip oldukları için iş bulma olanakları oldukça yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu