Bitkisel üretim ve teknolojileri bölümü

Bitkisel üretim ve teknolojileri

Programın amacı, besin olarak yararlandığımız tarlalarımızdaki ve bahçelerimizdeki bitkilerin üretimini, bu bitkilerin veriminin nasıl sağlanacağını, verimi sağlanan bitkilerin nasıl değerlendirileceği ve netice itibariyle değerlendirilen bu mahsüllerin,bitkilerin,besinlerin sofralarımıza gelene kadar yaşanan sorunlara bu sorunlarla gereken teknolojilere eğitimini almış yetkin ve tecrübeli bireyler yetiştirmek temel amaç edinilmiştir. Programı okuyan bireyler seralarda, tarlalarda, bahçelerde ekilerek mahsül alınan yerlerde çiftçilere yetiştirilen bitkiler hakkında bilgiler vererek daha verimli ve kaliteli bir mahsül almak için değerlendirmeler ve araştırmalar yaparak yardımcı olmaktadır.Sağlıklı bitki üretmenin yollarını bu programda öğrendikleri için ülkemize geleceğe ve bizlere bu programın mezunları yardımcı olacaktır.

Bitkisel üretim ve teknolojileri bölümünde okutulan dersler

Programda her üniversiteye başlayan bireyler gibi bazı zorunlu dersler bu bölümdede mevcuttur. Bunları sıralayacak olursak biyoloji, tarımsal ekoloji, toprak bilgisi, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri ıslahı, meteoroloji,matematik,kimya,serin iklim tahılları,bitki beslenme ve toprak verimliliği gibi dersler okutulur ve bitkisel üretim teknolojileri alanında uygulama yapılarak programı okuyan bireyin hem teorik hemde pratikte öğrenmesi sağlanmaktadır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

-Toprakla çalışmayı sevmelidir
-Sorunlara çözüm üretebilmelidir
-Ekip çalışmalarında etkin bir rol oynamalıdır
-Güncel konulardan haberdar olmalıdır
-Biyoloji ve kimya derslerinde başarılı olmalıdır

Bitkisel üretim ve teknolojileri mezunları iş olanakları

Ülkemiz tarım sektöründe diğer ülkelere göre daha elverişli ve daha verimli olduğunu herkes bilmektedir.Bölümün bir diğer avantajıda budur diyebiliriz.Çünkü ülkemizde ve dünyada tarım sonsuza dek devam edecek sektörlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu