YKS Sınav Sonuçları Açıklandı

YKS Sınav Sonuçları Açıklandı

Merakla beklenen Üniversite sınavı açıklandı.Hayatımızın dönüm noktası olan ve bizler için yeni bir hayat imkanı sunan üniversiteye giriş sınavının sonuçları açıklandı.Haziran ayında düzenlenen adayların ter döktüğü TYT ve AYT sınavlarına giren bireyler şimdi tercih yaparak kaderlerine bir adım daha yaklaşacaklar.YKS sonuçlarının açıklanması ile bireyleri biraz daha heyecanlanmış durumda.Yüksek öğrenim kurulu (ÖSYM) tarafından açıklanan YKS sınav sonuçları haberimizin detayları aşağıdadır.

Yüksek öğrenim kurulu (ÖSYM) tercih sınav takvimini açıkladı.23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında öğrencilerin tercih yapması istenecek.

YKS sonuçları nasıl sorgulanır

Öğrenciler sonuçlara ÖSYM’nin internet adresinden erişim sağlayarak, YKS adayları ÖSYM sonuçları için aday işlemleri sayfası (ÖSYM AİS) üzerinden ulaşacaklardır.Adaylar sonuçlarına ulaşabilmek için T.C Kimlik no ve ÖSYM  şifresini girerek öğreneceklerdir.Bir diğer alternatif yol ise ÖSYM AİS’e giren bireyler e-Devlet şifrelerini girerek sonuçlara ulaşabilirler.

YKS Sonuçlarını Öğrenmek için

T.C Kimlik No ve Aday şifrenizle giriş yaparak YKS sonucunu öğrenebilirsiniz.YKS sonuçları nasıl sorgulanır?

YKS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılacak?

TYT sınavında 150 ve üzeri puan alan öğrenciler yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.TYT sınavında 150 puan ve üzeri alan adaylardan ise  SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar bu puan türünden lisans puanlarına yerleşebileceklerdir.

TYT sınavında 180 barajını geçemeyen bireylerin sadece Ön Lisans programını tercih etme hakları bulunmaktadır.Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile tercih yapılan lisans programlarını tercih etme hakları bulunmamaktadır.

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bireyler için baraj TYT puanını 150 sınırını geçmesi lazımdır.Engelli adaylar için bu baraj 100 ve üzeri olması gerekmektedir.

Tercih Döneminde Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

-Uzman bireyler ile tercih yapmalısınız

-Çevrenizdeki insanlar için değil kendiniz için okumalısınız

-Hayallerinizin peşinden koşmalısınız

-Sakin bir kafa ile karar vermelisiniz

-Stresinizi yenmelisiniz

-Cesaretli olmalısınız

-Paniğe kapılmamalısınız

-İstediğiniz ve sevdiğiniz bölümü okumalısınız

Aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm soruları mail adresimizden ve instagram adresimizden ulaşarak sorabilirsiniz.Üniversite sonuçları açıklandı ve burs veren vakıflar belli oldu.Burs veren vakıfları öğrenmek için  Üniversite de burs veren vakıflar belli oldu adresinden göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu