Beslenme ve diyetetik bölümü

Beslenme ve diyetetik bölümü

Proğram 2017 yılında lisans bölümü için MF-3 den alım yapmıştır. Yüksekokullar için ise YGS-2 den alım yapmıştır. Eğitim süresi lisans bölümleri için 4 yıl yüksekokulları için 2 yıl olarak programlanmıştır.

Beslenme ve diyetetik bölümünün amacı

Toplumda beslenme ve durumunu ve alışkanlıklarını belirleme, beslenme bozuklukları ve bu bozukluklar doğrultusunda ortaya çıkan rahatsızlıkları, ülkemizdeki besin ve beslenme politikalarının belirlenmesi, obezite ile mücadele kapsamında besin gereksinimlerinin yaşlara göre belirlenmesi gibi türlü konulara hakim güncel bilgiler ışığında ve yetkin, doğru karar verebilen mezunlar yetiştirmek amaçlanıyor.

Beslenme ve diyetetik bölümünün gelecek yıllardaki durumu

Günümüzde obezite hastalıkları, obezite ile mücadele , zayıflama hapları , mide kelepçeleri gibi terimler duymaktayız. Obezitenin kaynağı yanlış beslenmeye dayanmaktadır ve gün geçtikçe obezite hastası rakamları artmaktadır.Bunun çözümünü ve yönlendirmesini beslenme ve diyetetik yaparak insanlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çalışma yelpazesi çok geniş olan bu bölümün ilerdede iş imkanının olacağı görebilmekteyiz.

Beslenme ve diyetetik bölümü için gereken özellikler

Kişi öncelikle sabırlı olmalıdır

Kendi beslenmesine dikkat etmelidir

Dikkatli olmalı ve sorumluluk sahibi olduğunu bilmelidir

Masa başı iş ortamından hoşlanması gerekir

Beslenme ve diyetetik iş olanakları

Bu bölümden mezun olan öğrenciler sağlık kuruluşlarında diyetisyen olarak, yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.Beslenme eğitimcisi olarak iş bulabilirler.Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek olduğundan geniş iş bulma yelpazesiyle iş bulmada sıkıntı çekmemektedir.Her bölüm gibi bu bölümdede kendini geliştirmek çok önemlidir.Kendinizi geliştirmeniz hem çalıştığınız kurum açısından bir artı hemde kendi maaşınıza ek ücret olarak dönecektir.Yabancı dilinizi geliştirmeye önem verin ve gündemden kendinizi eksik etmemeye çalışın.

Yukarıda yazılan bilgileri uzmanlara danışıp tercih etmenizi önerir hayat boyu başarılarınızın devamını dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu