Matematik Bölümü Hakkında Bilgi

Matematik Bölümü Hakkında Merak edilen soruları sizler için derledik?

Matematik Bölümü nedir?, Matematik Bölümü İş imkanları nelerdir? Matematik Bölümü maaşları? Matematik Bölümü mesleğinin gerektirdiği özellikler? Matematik bölümü dersleri?

Matematik Bölümü nedir?

Matematik Bölümü dört yıllık okutulan sayısal bir bölümdür.İsteğe göre hazırlık okuyup bu süre beş yıla uzatılabilir..Matematik genel olarak tüm bilimlerin temeli olmaktadır.Matematik mezunları, sistemlerin analizini, ilke ve yöntemlerini gelişmesinde etkin rol oynarlar.Matematik Bölümünde asıl amaç verileri düzenleyip belirli bir sistematik düzene sokmaktır.Sistemde yaşanan sıkıntılara çözüm üreterek bir kez daha yaşanmaması için çalışırlar.Araştırma ve geliştirme yaparak alanlarında uzman birey olabilirler.

Matematik Bölümü Dersleri

Eğitim süresi dört yıl olan matematik bölümü derslerini sizler için derledik

1.Sınıfta okutulan Matematik Bölümü Dersleri: Genel Fizik – Soyut Matematik –  Genel Matematik – Lineer Cebir – İngilizce – Atatürk İlkeleri ve Tarih – Türk Dili – Bilgisayar Programlama

2.Sınıfta okutulan Matematik Bölümü Dersleri:İstatistik ve Olasılığa Giriş  – Cebire Giriş – Difaransiyel Denklemler – Analiz – Analitik Geometri – İstatistik ve Olasılığa Giriş  – Cebire Giriş – Diferansiyel Denklemler(2)

3.Sınıfta Okutulan Matemetik Bölümü Dersleri: Soyut Cebir ve Sayılar Teorisi –  Uygulamalı Matematik – Nümerik Analiz – Genel Topolojiye Giriş – Genel Topolojiye Giriş –

4.Sınıfta Okutulan Matematik Bölümü Dersleri:Fonksiyonel Analize Giriş – Kısmi Türevli Denklemler  – Geometri – Kompleks Analiz – Araştırma Projesi – Reel Analiz – Geometri gibi ve buna benzer dersler okutulmaktadır.

Matematik Bölümü mesleğinin gerektirdiği özellikler

-Sayısal alanda başarılı olmalısınız

-Takım çalışmalarında etkin rol oynamalısınız

-Araştırma ve geliştirme yeteneğine sahip olmalısınız

-İnsanlarla düzgün iletişim kurabilmelisiniz

-Analiz yeteneği olmalıdır

-Karşılaştığı sorunlara çözüm üretebilmelidir

Matematik Bölümü İş imkanları

Matemetik bölümünden mezun olanların iş bulmaları diğer meslek dalları gibi değildir.Kolaylıkla iş bulabilirler.Örneğin bankalar matematik mezunlarını çok sever.Günümüzde çoğu bankalar ve özel kuruluşlar analist aramaktadır.Bu kuruluşlar ise analistlerin çoğunu matematik bölümünden mezun olan bireylerden seçmektedir.Bazı firmalar vardır ki ciddi sayıda finansal aramaktadırlar, bunları sıralayacak olursak:

-Tübitak

-Aselsan

-Ttnet

Türk telekom

-Hazine Müsteşarlığı

-Devlet Bankaları ve Özel bankalar

Matematik Bölümü maaşları nekadar?

Matematik bölümünden yeni mezun olan birey bir işe başladığı zaman ortalama olarak 2500-3500 arasında bir maaş almaktadır.Bireyin işe olan kabiliyeti, sorunları çözebilme yeteneği, iş yerindeki adaptasyonu ve kendini geliştirmesiyle doğru orantılı olarak bu ücret 5000-7000 arasında değişebilmektedir.

2019 Üniversite Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu