Bulgar dili ve Edebiyatı bölümü

Bulgar dili ve Edebiyatı

Bulgar dili ve edebiyatı bölümünün alt ana dalları yoktur.Bulgar dili, bulgurların konuştuğu dil olan Hint-Avrupa dillerine bağlıdır.Bulgarca Bulgaristanın resmi dili olarak yer almaktadır.Bu dil yazıya dökülen ilk Slavik dil olarakta önemini korumaktadır.Bulgarcanın alfebesi ise birçok Slav ülkesinde kullanılan, Kiril alfabesidir.Yıllar süren ortak tarih ve son yıllardaki ticari ve turistik yükseliş nedeniyle, bulgaristan ile türkiye arasında yoğun ve tarihi ilişkilerin önemini anlamak için Bulgarcayı bilen elemanlara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Programda okutulan belli başlı dersler

Bulgar dili ve edebiyatı bölümünde genel olarak pratik ve teorik diller öğretilerek bunların üstünde durulmaktadır.Bunlara örnek verecek olursak: Eski bulgarca, Bulgar yazı dilinin tarihi, Bulgar folkloru, Eski ve yeni çağdaş bulgar edebiyatı, edebiyat teorisi gibi hem pratik hem uygulamalı dersler görülmektedir.Ayrıca günlük konuşma ve yazı diliyle ilgili çalışmalarda bu bölümde yapılmaktadır.

Bulgar dili ve edebiyatı ana dalı ders programında yer alan derslerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

-Bulgarca sesbilgisi

-Bulgarca dilbilgisi

-Bulgarca sözlük yapısı

-Bulgaristan tarihi

-Bulgar edebiyatı

-Bulgar diline giriş ve sözlü anlatım

-Uyanış çağı bulgar edebiyatı

-Edebiyat teorisi

-Edebi çeviri

-Yazılı anlatım

-Estetik ve sanat felsefesi

Ayrıca öğrenciler seçmeli ders olarak boşnak dilini öğrenmektedirler.Öğrencilerin bitirme ödevlerini yapmaları ise zorunludur.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

-Güçlü bir ezber kuvvetine sahip olmak gereklidir

-Ekip çalışmasında etkin rol oynamalıdır

-Birkaç yabancı dil bilmeli ve bu dillerin kültürlerini öğrenmelidir

-İnsanlara rehberlik yapmada yetenekli olmalıdır

-Konuşkan olmalı içine kapanık olmamalıdır

Bulgar dili edebiyatı bölümünden mezun olan bireylerin bulacakları iş imkanları

TRT , Dışişleri bakanlığı, Elçilikler ve konsolosluklar, Kültür ve turizm bakanlığı, Gümrük ve lojistik gibi geniş bir yelpazede iş bulma fırsatı bulabilirler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazıda çok temel ve önemli bir hata var. Filologlar dil bilimci değildir. Filoloji (dil ve edebiyat bölümleri) edebi tahlillere odaklanır. Dil bilimciler dilin yapısına, belirli bir dile odaklanmaksızın dil kavramına odaklanır. 4 yıl boyunca birbirlerinin alanlarına dair genel fikir veren sadece 1 ders alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu