Çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü

Çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü

Bölüm 2017 yılında TS-2 puanlama türünden tercih edilmiştir.

Programın amacı

Çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünün ismindende anlaşılacağı üzere Türkçenin dil yapısını ve türkçedeki lehçeleri (Azeri, Özbek, Uygur, Kazak, Kırgız, Altay, Gagavuz, Tatar, Türkmen, Yakut) ve bunların özelliklerini öğrenmek amaçlanmaktadır.Türk edebiyatınında tarihi gelişimini, bugünki durumunu ,eserlerin özelliklerini inceleyerek bu konuda bilinçli eleman yetiştirmek amaçlanmaktadır.Bu bölümün önemli püf noktalarından biride birden fazla yabancı dil öğrenmeniz gerekmektedir.Yabancı diller öğrenerek rakiplerinizden bir adım önde olacak ve daha yüksek maaşlarla iş imkanı bulabileceksiniz.

Mesleğin gelecek yıllardaki durumu

Ülkemize yapılan yatırımlar ve sanayi alanındaki gelişmelerle bu alana ihtiyaç artacak ve yaşanan sorunlara çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatı bölümünden mezun olan bireyler iş imkanı bulacaklardır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

-Güncel konulardan haberdar olmak gerekmektedir

-Takım çalışmasında etkin rol oynanmalıdır

-Sözel alanlarda başarılı olmanız gerekmektedir

-Ezber gücünüz iyi olmalıdır

-Yabancı dil öğrenmeye önem vermelisiniz

Çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları bölümünden mezun olan bireylerin çalışma alanları ve iş olanakları

Tercüman yapan kuruluşlarda dolgun ücretle iş imkanı bulabilmektedirler.Türkiye cumhuriyeti ile ulusal olarak iletişim kuran ülkelerle anlaşarak bu konuda yardımcı olabilirler.Devlet veya özel yerlerde bulunan kütüphanelerdede iş bulma imkanları vardır.

Unutmamanız gerekirki tercih yapılacak her bölümü çok iyi araştırmalı tek bir kaynaktan yola çıkarak hayatımızın yanlışını yapmamalıyız. Yanlış bir tercih bir yılınızı,yanlış üniversite dört yılınızı, yanlış meslek ise ömür boyu sizlere sıkıntı yaşatacaktır.Bu yüzden mesleğinizi severek yapmalı ve doğru tercih etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu