İmalat Mühendisliği bölümü

İmalat Mühendisliği nedir? İmalat mühendisleri ne iş yapar? İmalat mühendisleri nekadar maaş alırlar? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

İmalat mühendisliği nedir?

İmalat mühendisliğini kısaca açıklayacak olursak, teknik ve makineleşmiş bir alt yapı üzerine kurulmuştur.Makine mühendisliği bölümünün bir alt dalı olarak eğitim vermektedir.Bölümde genel olarak makinelerden, teknik bilgilerden ve otomasyon sistemlerinden söz edilmektedir.Disiplinler arası çalışma göz önünde bulundurularak alanda uzman bireyler yetiştirmek hedeflenir.Bir firmada çalıştığınız zaman sizlere fabrikadaki makinelerin yazılım sorunlarını çözmeniz istenebilir. Örneğin bir işletme imalat mühendisi ve makine mühendisine gerek duyabilir.İki mühendislik dalınında ortak olarak gördüğü dersler vardır bunun yanısıra imalat mühendisleri de makine mühendislerinin yaptığı bazı işleri kolaylıkla yapabilirler.

İmalat mühendisliği mesleğin gerektirdiği bazı özellikler

-Araştırmacı ve iyi bir gözlemci olmalısınız

-Yabancı dilleri iyi öğrenmelisiniz

-El beceriniz iyi olmalıdır

-Gürültülü ortamlarda çalışmaktan sıkılmamalısınız

-Sorunları çözebilme yeteneğine sahip olmanız gereklidir

-Bilgisayardan ve otomasyon sistemlerinden anlamalısınız

-Matematik ve fen alanında başarılı olmalısınız

İmalat mühendisliği dersleri

Dersler genel olarak fen, matematik ve mühendislik derslerini içermektedir. 4 yıllık eğitim süresince okutulan bazı dersleri sizler için derledik:

İmalat mühendisliği dersleri: Makine Tasarımına Giriş – İmalat Müh. Giriş ve Etik – Mühendislik Mekaniği -Malzeme Bilimi – Elektrik-Elektronik Müh. Tem. – Mukavemet – Akışkanlar Mekaniği – Sistem Dinamiği ve Kontrol – İmalat Planlama ve Kontrol – İmalat Sistemleri – İmalat Müh. Tasarımı I – Kariyer Danışmanlığı – İmalatta Otomasyon –  Isı Geçişi – Termodinamik

İmalat mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Üniversitede sayısal ve mühendislik alanında aldığınız eğitimler sonrasında bölümünüzden başarı ile mezun olduğunuzda imalat mühendisi unvanına sahip olursunuz.Verilen teorik bilgiler neticesinde malzemeleri tanıyabilir hale gelirsiniz.İmalat mühendisleri her türlü sanayi kuruluşunda ve özel kuruluşlarda işe girebilirler.Kendilerini geliştirdikleri süreçte bu iş olanakları daha çok artacaktır.Yabancı diliniz iyi olduğunda ve günümüz teknolojilerine ayak uydurduğunuzda alanınızda uzman birer birey olacaksınızdır.

İmalat mühendisleri maaşları nekadar?

Günümüzde bölümden yeni mezun olan bir imalat mühendisi bir işe girdiği zaman  2500-3500 TL arasında maaşla işe başlamaktadır.Mühendisler yabancı dil öğrendikleri takdirde bu oran daha çok artabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: İş Bulma Süresi En Kısa Olan Üniversite Bölümleri - Bitercih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu