Konya’da Öğrenci Olmak

Konya Hakkında Bİlgi

İç anadolu bölgesinde yer alan konya yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehridir. 2 milyon 200 bini aşan nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 7. Büyük Şehridir. Konya bünyesinde birçok tarihi yapı bulundurmaktadır.

Konya’da Nereler Gezilir?

Bosna mahallesinde zaman geçirerek tüm zamanınızı orada harçayabilirsiniz. Ahmet Hilmi Nalçacı Caddesinde gezerek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Şehir merkezinde birden çok AVM olması dolayısı ile alışverişlerinizde sıkıntı yaşamayacaksınız. Beyşehir ilçesine giderek göl keyfinin tadını çıkarabilir, sahilinde denize girebilirsiniz.

Konya’da  Kredi Yurtlar Kurumu ve ev kiraları nasıl?

Konya’da kiralar çok ucuz değildir. Araştırıp iyi bir yerleşkeye taşınmanız gereklidir. KYK yurtları ise devletin düzenlediği bir fiyata göre orta halde şekillenmektedir. Yurtların kampüse ulaşımı tramvay ile daha kolay olacaktır. Merkezde ve Bosna Mahallesinde özel yurt sayısı fazladır. Öğrenciler genellikle Bosna mahallesinden ev tutarak öğrenim hayatlarını sürdürürler.

Konya’da Ulaşım ücretleri ne kadar ve Ulaşım Nasıl?

Toplu ulaşımlar tramvaylar, otobüsler ve dolmuşlar ile gerçekleşmektedir. Tramvaylar şehir merkezinden kampüs içine kadar ulaşım imkanı sağlamaktadır. Ulaşımlarda indirimli bilet 1.55 KRŞ, tam biletler ise 2.50 KRŞ dur. Aylık abonman fiyatları ise 90 TL’dir. Havaş ücretleri 13 TL olarak belirlenmiştir. Yalnız bu fiyatlar geçen yıllara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Konya’da öğrenci olmanın avantajları

Selçuk Üniversitesine çok yakın bir konumda bulunan bosna-hersek mahallesi, tüm öğrencilere hitap edecek seviyededir. Konya’da yer alan hızlı tren ile birlikte İstanbul ve Ankara’ya çok kısa sürede gidebilirsiniz. Coğrafi konumu dolayısı ile Antalya’da çok yakın bir konumdadır.

Konya’da Öğrenci Olmanın dezavantajları

Ülkemizde Konya’yı muhafazakar bir kesim olarak kulaktan kulağa yayılan duyum vardır. Bu duyumları dikkate almamalısınız. Konya bir ova olduğu için dümdüz olan şehir ile birlikte canınız sıkılabilir. Yazların sıcak ve kurak kışların çok soğuk olması ile birlikte bazen sıkıntı çekebilirsiniz. Kira fiyatları yüksektir. Sosyal yaşam fazla yoktur. 

Bir Yorum

  1. Bende konyada okuyorum, konyada öğrenci olmak anca bu kadar anlatılabilirdi elinize sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu