İktisat bölümü


Herkesin merak ettiği o sorular? İktisat nedir? İktisat bölümü nedir? İktisat maaşları? İktisat bölümü iş imkanları nelerdir?

İktisat nedir?

İktisat, diğer bir adıyla ekonomidir.İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli bir bilim dalıdır.Bu konuyu biraz daha açacak olursak.İktisat: dağıtım, üretim, ticaret ile ilgili konuları inceleyerek aydınlatan, problemlere çözüm üreten bir bilim dalıdır.Kaynakların kıt kullanılması nedeniyle tercihler arasındaki ilişkiyi inceleyen bir bilimdir.

İktisat bölümünün amacı nedir?

Kaba bir tabirle ekonomi olarak nitelendirilen bu bilim dalının çalışma alanı ekonomi ile ilişkili olan tüm şeyler diyebiliriz.Özetlersek iktisat bölümünün amacını  ekonomik sistemleri inceleyerek onlar üzerinde analizler yapmak, ekonomide aksayan yerleri saptamak ve bunlar üzerinde araştırmalar yapmaktır.

İktisat bölümü dersleri, İktisat bölümünde okutulan dersler

iktisat bölümü dersleri:

Hukukun Temel Kavramları – İktisada Giriş – Genel işletme – Matemetik – Borçlar Hukuku – Sosyoloji – Ticaret Hukuku – Siyaset Bilimi – Kamu maliyesi – İktisat Politikası – Para politikası – Türk vergi sistemi – Büyüme teorileri – Kalkınma ekonomisi

İktisat bölümünün gereken nitelikleri

İktisat bölümünü okuyacak bireyler için gereken bazı nitelikler vardır.Bunları sıralayacak olursak: iktisat bölümü çalışma alanı sayısal bir alan gibi görünsede analitik düşünme yeteneğine sahip olmanız gerekmetidir.Bu bölümü tercih edecek bireyler için olmazsa olmaz niteliktir diyebiliriz.Takım çalışmalarında etkin rol oynamalısınız.Yabancı dilleri öğrenmeye gayret ederek alanınızda uzman birer birey olabilesiniz.Hayal gücü ve düşünme yeteneğiniz çok iyi olmalıdır.İnceleme ve araştırma kabiliyetine sahip olmalısınız.Karşınıza çıkan problemlere çözüm üretebilmelisiniz.

İktisat bölümünün çalışma alanları ve iş imkanları nelerdir

İktisat bölümünü bitirebilmek için iktisadi idari bilimler fakültesinden başarı ile mezun olmak gerekmektedir.Eskisine göre iş alanı oldukça genişleyen iktisat bölümü günümüzde hala canlılığını sürdürmektedir.İİBF mezunlarının girdikleri her alana KPSS

İktisat bölümü maaşları nedir?

İktisat bölümünden başarı ile mezun olan bireyler B-grubu kpps ile düz memur olabilirler.Bir diğer altarnatif ise 4001 alımlarına  başvurarak 3000-5000 arası maaşla göreve başlayabilirler.iktisat mezunları kendilerini geliştirdikleri sürece bu maaş daha çok artacak ve iş bulma olanakları çoğalacaktır. Yüksek lisans gibi alanlarda da başarı yaptıkları takdirde ek ücret ile maaşlarını daha da artirabilirler. Bu bölümde önemli olan kendinizi okul döneminde geliştirerek rakiplerinizden bir adım önde olmaktır. Yabancı diller öğrenerek iş dünyasına daha kolay adım atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu