Sivas’ta Öğrenci Olmak

Sivas’ta Öğrenci Olmak Nasıl Bir Duygudur Acaba?

Sivas Hakkında Bilgi

Sivas İç Anadolu bölgesinin en doğusunda yer alan ve Anadolu’nun en önemli yolları arasında bulunan İpek yolu ve Kral yolunun üzerine konumlanmış bir şehrimizdir. Genel nüfusu 650.000 civarındadır. Tahıl mahsülleri ekilerek en çok hasat veren Türkiye’de ilk 10. Sırada yer almaktadır.

Sivas’da Nereler Gezilir?

Divriği Ulu Camii

Sivas’da insanlar genellikle İstasyon caddesinde vakitlerini geçirmektedirler. Öğrenciler ise Kafeler sokağı olarak adlandırılan İstasyon Caddesinin bir arka sokağında vakitlerini geçirmektedirler. Merkezde bulunan bir adet AVM ile birlikte gerekli olan ihtiyaçlar kolaylıkla giderilmektedir. Meşhur köftesi ve etli ekmeğine her yerden ulaşılabilir.

Sivas’da Kredi Yurtlar Kurumu ve Ev Fiyatları Ne Durumda?

Sivas Yeni KYK Binaları

KYK yurdu yeni binası ile üniversiteye çok yakın konumdadır. KYK ücretleri ise devletin belirlediği ortalama bir ücretle sınırlandırılmıştır. KYK yurdunun öğrenciler tarafından sevilmeyen yönü ise merkeze uzak oluşudur. Ev düşünen öğrenciler ise çarşı merkezde 1100-1500 TL’ye rahatlıkla eşyalı ev bulabilecektir. Eşyasız evler ise ortalama olarak, Merkezde 500-800 civarında değişmektedir. Ev kiraları çok pahalı değildir.

Sivas’da Ulaşım Ücretleri Ne Kadar ve Ulaşım Nasıl?

Sivas’da ulaşım sıkıntı yoktur diyebiliriz. Öyleki dolmuş, tramvay vs. gibi araçlar bulunmamaktadır. Sadecec Halk otobüsleri ile toplu taşıma yapılmaktadır.

 Toplu taşıma ücretleri ise;

İndirimli (Öğrenci – Emekli)1.90 TL
Tam2.60 TL
Araç İçi Sürücü Kartı3.50 TL
Soğuk – Sıcak Çermik (İndirimli)5.00 TL
Soğuk – Sıcak Çermik (Tam)6.00 TL
Soğuk – Sıcak Çermik (Araç İçi)8.00 TL
Hava Limanı5.00 TL
Şeklinde tarifelendirilmiştir. Ayrıca tüm otobüslerin son durağı üniversitedir.

Sivas Halk Otobüsleri

Sivas’da Öğrenci Olmanın Avantajları

Sivas çok büyük bir şehir değildir, böylelikle gitmek istediğiniz yere kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Yemek kültürü güzeldir. Köfte ve etli ekmek ile karnınızı doyurabilirsiniz. Çevre ilçelere giderek örneğin Divriği Ulu camii, UNESCO kültür mirasını göre bilirsiiniz. Yeni yapılacak olan YHT hattı ile büyük şehirlere gitmek daha kolay olacaktır.

Sivas’da Öğrenci Olmanın Dezavantajları

Sivas soğuk bir memlekettir. Halk dilinde Sivas’lıya sormuşlar, Havalar Nasıl olur diye? Sivaslı ise cevap vererek 6 ay ayaz, 4 ay beyaz, 2 ay da yaz diyerek sempatik bir şekilde cevaplamıştır. Sivas’a gelmeden önce kalın kışlıklarınızı getirmeniz sizlerin faydasına olacaktır. KYK yurdu merkeze uzak bir mesafede yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu