Almanca Öğretmenliği Bölümü

Almanca Öğretmenliği Bölümü

Bölüm 2017 yılında DİL-1 puanlama türünden tercih edilmiştir.Almanca öğretmenliğinin eğitim süresi 5yıldır hazırlık sınıfından muaf olanlar ise 4 yılda tamamlayabilirler.

Almanca Öğretmenliği Bölümünün amacı

Almanca dili ana bilim dalı eğitimi 1982 yılında kurulmuştur o tarihten itibaren nitelikli Almanca öğretmenliği yetiştirmektir. Amacı özel sektörde, kamuda, ilköğretim,
Ortaöğretim kurumlarında öğretmen ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim ve araştırma faliyetleri yapmaktır.

Mezunların iş bulma olanakları

Mezunlar Almanca öğretmeni unvanı alarak devlet okullarında ve özel okullarda iş imkanı bulabilirler. Turizim şirketlerinde turist rehberliği yaparak, ticari işletmelerin ithalat-ihracat bölümlerinde operasyon şefi veya alım-satım uzmanı olarakta çalışma imkanları vardır.

Almanca öğretmenliği bölümünde okutulan dersler

Bu bölümde yazma ve iletişim becerileri, Almanca dil bilgisi, metot, eğitim birimleri, türkçe, tarih, topluma hizmet, 4.sınıfta zorunlu staj söz konusudur yazılı ve sözlü anlatım teknikleriyle dil bilgisi dersleri ağırlıklı olarak okutulur.

Almanca bölümünün gerektirdiği özellikler

Sözlü ve yazılı iletişimlerde güçlü olmalıdır
İnsanlara bir şey öğretmekte mutluluk ve sabır duymalıdırlar.
Eğitim alanında kendini güncel tutmalı ve gelişime açık olmalıdır.
Ekip çalışmalarında aktif rol oynamalıdır.

Almanca öğretmenliği iş imkanları ve maaşı

Ülkemizde özel sektörde ve Milli eğitim bakanlığına bağlı okullarda ingilizceden sonra en çok tercih edilen dil Almancadır. Bölüm mezunların en yoğun çalışma olanakları devlet okullarıdır. Özellikle Almancanın ikinci yabancı dil olarak okutulduğu ilkokullar ve ortaokullarda görev yaparlar.Tercihe göre ALES sınavına girip lisansüstü eğitim almak isteyen bireyler üniversitelerde akademisyen olarak görev alabilmektedirler.KPSS den beklediği puanı alamayanlar ise Turizm sektörüne yönelebilir veya Almanya ile ticaret halinde olan fabrikalarda çalışma imkanları vardır.

Almanca Öğretmenliği Taban Puanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu