Astronomi ve Uzay Bilimi bölümü

Astronomi ve Uzay Bilimi Bölümü

Astronomi ve uzay bilimleri bölümü 2017 yılında MF-1 den tercih yapmıştır. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır.

Bölüm mezunlarının kazandıkları Unvan

Astronomi proğramını bitirenlere Astronom ünvanı verilmektedir.

Astronomi ve Uzay Bilimi Bölümünün amacı

Bölümde evrendeki maddelerin nitelik ve nicelikleri gibi güneş,  yıldız ve galaksilerin konumlarını inceleme ile ilgili eğitimler verilmektedir. Astronometri yıllardır dile getirilen bir konudur genel olarak, gök cisimlerinin hareketlerini inceler bunlarla beraber, genel özelliklerini ve konumlarınıda incelemektedir.Astrofizik ise gök cisimlerini fiziksel yönden inceler. Astronomlar meslekleri itibariyle yeryüzünde ve gökyüzünde gözlem yaparlar.Yapılan bu gözlemlerle gezegenlerde gerçekleşen hareketler ile ilgili bilgi toplarlar. Toplanan bu verileri çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler gözlem yaptıktan sonra gözlem verilerini değerlendirirler.

Astronomi ve Uzay Bilimi Bölümünün Gelecek yıllardaki durumu

Bölümün iş olanakları ülkemizde uzay teknolojisinin gelişmesi ile doğru orantılı ilerlemektedir.

Bölümün ve mesleğin gerektirdiği özellikleri

  • Fen bilimleri özelliklede astronomi ile ilgili alanlarda başarılı olunmalıdır.
  • Sabırlı ve dikkatli olmak gerekmektedir.
  • Zihinsel yetenek ve sayısal düşünme güçlü olmalıdır.

Astronomi ve Uzay bilimleri Bölümünden mezun olanların bulabilecekleri iş imkanları

Astronomi bölümünü bitirenler lise ve dershanelerde gibi Milli eğitim bakanlığına bağlı kurum ve kurulşlarda,  fizik matematik ve astronomi öğretmenliği yapabilirler.Bölümden mezun olan aşarılı öğrenciler ise,  yüksek lisans ve doktora yaparak araştırma görevlisi olarak çalışabilirler.Astronomi ve Uzay biliminden mezun olanların bir bölümü meteoroloji genel müdürlüklerine bağlı rasathane ve gözlem istasyonlarında görev alabilirler. Çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak çalışabilirler.

Bir not bırakmak gerekirse ülkemizde uzay teknolojisi ile ilgili yatırımlar ve gelişmeler henüz alt sıralarda olduğundan bu bölüm mezunlarının çok cazip iş bulma olanakları yoktur. Her bölüm gibi bu bölümde de kendinizi geliştirmeli diğer rakiplerinizden bir adım önde olmak için birkaç yabancı dil bilmeniz gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu