Azerbeycan dili ve edebiyatı bölümü

Azerbeycan dili ve edebiyatı

Bölüm yabancı dil gibi görünsede puanlama türü DİL ile değil TS-2 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır.Eğitim süresi 4 yıldır.

Azerbeycan dili ve edebiyatı bölümünün amacı

Azericeyi tam anlamıyla öğrenen ve çevirisini yapabilen Azerbeycan kültürü hakkında bilgi sahibi bireyler yetiştirmek amaçlanır.

Azerbeycan dili ve edebiyatının gelecek yıllardaki durumu

Ülkemiz Azerbeycan ile kardeş bir ülke olmasınının yanı sıra sosyo-ekonomik siyasal ve bilimsel ilişkilerin dahada gelişeceği göz önünde bulundurulursa bu proğramı okuyan bireyler iş sıkıntısı yaşamayacağını ve iş olanakları artacaktır.Bunların yanı sıra her bölüm gibi bu bölümdede kendinizi geliştirmek elinizden geliyorsa birkaç yabancı dil bilmek sizin faydanıza olacaktır.

Azerbeycan dili ve edebiyatının gerektirdiği özellikler nelerdir?

Ezber gücünüz kuvvetli olmalıdır

Azerbeycana ilgi duymalı kültürünü ve geleneklerini öğrenmek gerekir

Sözel yeteneğinizin iyi olması gerekir

Güncel konulardan haberdar olunmalıdır.

Uzun süren yazılar ile çalışmaktan sıkılmamalı bunları göz önünde bulundurup o şekilde tercih yapılması sizin faydanıza olacaktır.

Azerbeycan dili ve edebiyatının çalışma ve iş bulma olanakları

Bölüm mezunları lisans üstü eğitimi tamamlarlarsa akademisyen olarak görev alabilirler.Yine özel sektörde birçok iş imkanı mezunları beklemektedir.Konsolosluk ve büyükelçiliklerde de çalışma imkanı vardır.Dışışleri bakanlığı gibi kurumlarda tercüman olarak görev yapıp dolgun bir maaşla rahat edebilirler.Memur olarak çalışanlar 2800 gibi bir ücretle işe başlayabilirler.

Arkadaşlar önemli olan çalışacağınız işten kazanacağınız para değildir tabiki paranında önemi vardır ama işinizi severek yaparsanız hem sizin ve çevrenizdekiler için daha verim alacak bir iş olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu